Tikagrelor versus Clopidogrel u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi ad 6

2. Skumulowane szacunki Kaplana-Meiera z czasu do pierwszego głównego punktu końcowego krwawienia, zgodnie z kryteriami badania. Czas oszacowano na podstawie pierwszej dawki badanego leku w populacji bezpieczeństwa. Współczynnik ryzyka w przypadku poważnego krwawienia, zdefiniowanego zgodnie z kryteriami badania, dla grupy tikagreloru w porównaniu z grupą klopidogrelu wynosił 1,04 (95% przedział ufności, 0,95 do 1,13). Tabela 4. Tabela 4. Bezpieczeństwo badanych leków. Grupy tikagreloru i klopidogrelu nie różniły się istotnie pod względem częstości występowania poważnych krwawień zdefiniowanych w badaniu (odpowiednio 11,6% i 11,2%, p = 0,43) (ryc. 2 i tabela 4). Nie było również istotnej różnicy w częstości występowania poważnych krwawień zgodnie z kryteriami trombolizy w zawale mięśnia sercowego (TIMI) (7,9% w przypadku tikagreloru i 7,7% w przypadku klopidogrelu, p = 0,57) lub krwawieniem zagrażającym życiu lub życiu (5,8% w obu grupach). grupy, P = 0,70). Brak istotnej różnicy w dużym krwawieniu zgodnie z definicją próby był zgodny pomiędzy wszystkimi podgrupami, bez znaczącej heterogeniczności, z wyjątkiem indeksu masy ciała (P = 0,05 w przypadku interakcji) (Rysunek 4 w Dodatku uzupełniającym). Obie grupy terapeutyczne nie różniły się istotnie częstością występowania dużego krwawienia związanego z CABG lub krwawienia wymagającego transfuzji krwinek czerwonych. Jednakże w grupie leczonej tikagrelanem wystąpił większy odsetek niezwiązanych z CABG poważnych krwawień zgodnie z kryteriami badania (4,5% wobec 3,8%, P = 0,03) i kryteriami TIMI (2,8% vs. 2,2%, P = 0,03) (rysunek 3 w dodatku uzupełniającym). W przypadku tikagreloru w porównaniu z klopidogrelem wystąpiło więcej epizodów krwawienia śródczaszkowego (26 [0,3%] vs. 14 [0,2%], P = 0,06), w tym śmiertelne krwawienie śródczaszkowe (11 [0,1%] vs. [0,01%] , P = 0,02). Jednak w grupie tikagreloru wystąpiło mniej epizodów krwawienia z innych przyczyn (9 [0,1%], w porównaniu z 21 [0,3%] w grupie klopidogrelu, P = 0,03) (Tabela 4).
Inne niekorzystne zdarzenia
Duszność występowała częściej w grupie leczonej tikagrelorem niż w grupie klopidogrelu (u 13,8% pacjentów w porównaniu z 7,8%) (Tabela 4). Niewielu pacjentów przerwało stosowanie badanego leku z powodu duszności (0,9% pacjentów w grupie leczonej tikagrelorem i 0,1% w grupie otrzymującej klopidogrel).
Monitorowanie holterowskie wykonywano przez średnio 6 dni w pierwszym tygodniu u 2866 pacjentów i powtarzano 30 dni u 1991 pacjentów. Częstość występowania przerw w komorze była większa w pierwszym tygodniu, ale nie w 30 dniu, w grupie tikagreloru niż w grupie klopidogrelu (Tabela 4). Przerwy rzadko były związane z objawami; dwie grupy leczenia nie różniły się istotnie pod względem częstości występowania omdleń lub wszczepienia stymulatora (Tabela 4).
Przerwanie badanego leku z powodu działań niepożądanych występowało częściej w przypadku tikagreloru niż w przypadku klopidogrelu (u 7,4% pacjentów vs. 6,0%, p <0,001) (tabela 2). Poziom kreatyniny i kwasu moczowego wzrósł nieznacznie podczas okresu leczenia tikagrelorem w porównaniu z klopidogrelem (Tabela 4).
Dyskusja
PLATO pokazuje, że leczenie tikagrelorem w porównaniu z klopidogrelem u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi znacząco zmniejszyło wskaźnik zgonu z przyczyn naczyniowych, zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
[podobne: kabiny toaletowe, przeszczep chondrocytów, ceftriakson ]
[więcej w: poradnia kardiologiczna dla dzieci, zostać dawcą szpiku, lpg endermologia ]