Skuteczność czterowalentnej szczepionki przeciwko dengi u dzieci w Ameryce Łacińskiej AD 5

Spośród dzieci hospitalizowanych wykryto wszystkie cztery serotypy, a mniej dzieci w grupie szczepionek niż w grupie kontrolnej miało jakiekolwiek krwotoki, objawy trzewne lub wyciek plazmy z objawami klinicznymi (Tabela Mediana długości hospitalizacji wynosiła 6 dni w grupie szczepionej i 4 dni w grupie kontrolnej, różnica, która nie była znacząca (Tabela Wystąpiło 12 przypadków ciężkiego dengi: w grupie szczepionkowej (serotyp 1) i 11 w grupie kontrolnej (3 przypadki serotypu 1, 4 przypadki serotypu 2, 3 przypadki serotypu 3 i przypadek serotypu 4). Skuteczność przeciw ciężkiej dengi wynosiła 95,5% (95% CI, 68,8 99,9) po pierwszej iniekcji i 91,7% (95% CI, 31,4 do 99,8) po trzecim wstrzyknięciu. Jedenaścioro pacjentów z ciężkim VCD miało gorączkę krwotoczną denga (zgodnie z definicją WHO): pacjent w grupie szczepionkowej (stopień 2) i 10 pacjentów w grupie kontrolnej (2 pacjentów z 1. i 8 pacjentami z oceną 2). Skuteczność przeciw gorączce krwotocznej denga wynosiła 95,0% (95% CI, 64,9-99,9) po pierwszym wstrzyknięciu i 90,0% (95% CI, 10,7 do 99,8) po trzecim wstrzyknięciu. Pojedynczy epizod gorączki krwotocznej dengi w grupie szczepionki został sklasyfikowany jako ciężki jedynie na podstawie wyników laboratoryjnych; dziecko nie było hospitalizowane.
Bezpieczeństwo, reaktogenność i immunogenność
Tabela 4. Tabela 4. Analiza bezpieczeństwa i analiza podgrupy reakcji na reakcje regeneracyjne Zgłaszane w ciągu 28 dni po każdym zastrzyku. Poważne działania niepożądane w ciągu 28 dni po wstrzyknięciu zgłaszano u 121 dzieci: 81 z 13 915 dzieci (0,6%) w grupie otrzymującej szczepionkę i 40 z 6939 (0,6%) w grupie kontrolnej (Tabela 4). W tym okresie nie doszło do śmierci. Podczas całego okresu badania częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych była podobna w obu grupach, a najczęstszymi zdarzeniami były infekcje i urazy, które nie były uważane za związane ze szczepieniem (tabela S4 w dodatkowym dodatku). Zgłoszono dwanaście zgonów (sześć w każdej grupie), które uważano za niezwiązane ze szczepionką. W grupie szczepionek cztery zgony były spowodowane wypadkami, jedna była spowodowana niewydolnością oddechową 9 miesięcy po trzecim wstrzyknięciu, a jedna była spowodowana ogólnoustrojowym zapaleniem naczyń z niewydolnością nerek 10 miesięcy po trzecim wstrzyknięciu.
Cztery poważne zdarzenia niepożądane zostały uznane przez badaczy za związane ze szczepionką: trzy w grupie szczepionkowej (umiarkowany atak astmy 16 godzin po pierwszym wstrzyknięciu, pokrzywka alergiczna 4 godziny po drugim wstrzyknięciu i ostra obwodowa polineuropatia powiązana z wirusowym zapaleniem opon mózgowych 3 dni po pierwszym wstrzyknięciu, bez wykrywalnego wirusa szczepionkowego w próbkach) i jeden w grupie kontrolnej (przejściowe zaburzenie widzenia dzień po pierwszym wstrzyknięciu). Piąte poważne zdarzenie niepożądane w grupie szczepionek (nieokreślone drgawki 18 godzin po pierwszej iniekcji, bez wykrywalnego wirusa szczepionkowego w próbkach) zostało ocenione przez sponsora jako związane ze szczepionką. Wszystkie pięć dzieci wróciło do zdrowia w pełni bez następstw. Nie stwierdzono przypadków chorób trzewotropowych lub neurotropowych (działania niepożądane o szczególnym znaczeniu, ponieważ szczepionka ta jest oparta na szkielecie wirusa szczepionki przeciw żółtej febrze) lub ciężkich reakcji anafilaktycznych związanych ze szczepionką. W podgrupie reak- tynogenności i immunogenności tempo i profil pożądanych reakcji i niepożądanych zdarzeń niepożądanych były podobne w grupach otrzymujących szczepionkę i placebo (tabela 4 oraz tabele S5, S6 i S7 w dodatkowym dodatku).
Średnie geometryczne miana przeciwciał przeciw każdemu serotypowi wzrosły po szczepieniu w grupie szczepionkowej, ale nie w grupie kontrolnej (tabela S8 w dodatkowym dodatku). Wśród dzieci z seronegatywnym stanem wyjściowym, średnie geometryczne miana przeciwciał wzrosły po drugiej i trzeciej dawce szczepionki, ale wzrosty były niższe niż u dzieci z seropozytywnym stanem na linii podstawowej.
Dyskusja
W tej próbie odkryliśmy, że szczepionka CYD-TDV miała skuteczność 60,8% przeciwko objawowym VCD po trzydniowym schemacie szczepień wśród dzieci w wieku od 9 do 16 lat (główny wynik). Znaleźliśmy również skuteczność swoistą dla serotypu w odniesieniu do wszystkich czterech serotypów, w tym serotypu 2. Ponadto w ciągu 25 miesięcy zaobserwowano skuteczność 80,3% w odniesieniu do hospitalizacji z powodu dengi i 95,5% w przypadku ciężkiej dengi. Nie wykryliśmy żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa ani dowodów na cięższą chorobę w przełomowych przypadkach w grupie szczepionek w ciągu 25-miesięcznego okresu nadzoru. Wyższą skuteczność obserwowano u dzieci z seropozytywnym stanem wyjściowym niż u osób ze stanem seronegatywnym (83,7% vs
[hasła pokrewne: blachodachówka gontopodobna, amyloza, certolizumab ]

Powiązane tematy z artykułem: amyloza blachodachówka gontopodobna certolizumab