Najczesciej stosowane leki przeciwreumatyczne pierwszego rzutu

Metotreksat jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwreumatycznym pierwszego rzutu. Przedstawiamy wyniki trzeciego badania monoterapii tofacitinibem, doustnym inhibitorem kinazy Janus, w porównaniu z monoterapią metotreksatem u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy wcześniej nie otrzymywali metotreksatu lub dawek terapeutycznych metotreksatu. Metody
Losowo przydzieliliśmy 958 pacjentów, aby przyjmowali 5 mg lub 10 mg tofacitinibu dwa razy na dobę lub metotreksat w dawce, która była stopniowo zwiększana do 20 mg na tydzień przez 8 tygodni; 956 pacjentów otrzymywało badany lek. Końcowe punkty końcowe w miesiącu 6 były średnią zmianą w stosunku do wartości początkowej w zmodyfikowanym całkowitym wskaźniku Sharpa van der Heijde a (który mieści się w zakresie od 0 do 448, z wyższymi wynikami wskazującymi na większe strukturalne uszkodzenie stawu) i odsetkiem pacjentów z American College of Rheumatology Odpowiedź (ACR) 70 (zmniejs zenie o ? 70% zarówno stawów czułych, jak i obrzękniętych i ?70% poprawy w trzech z pięciu innych kryteriów: ocena bólu, stopień niepełnosprawności, poziom białka C-reaktywnego lub szybkość sedymentacji erytrocytów; globalna ocena choroby przez pacjenta i globalna ocena choroby przez lekarza).
Wyniki
Średnie zmiany zmodyfikowanego całkowitego wyniku Sharpa od wartości wyjściowej do 6. miesiąca były istotnie mniejsze w grupie otrzymującej tofacitinib niż w grupie otrzymującej metotreksat, ale zmiany były niewielkie we wszystkich trzech grupach (0,2 punktu w grupie otrzymującej tofacitinib w dawce 5 mg i <0,1 10 mg grupy tofacitinib w porównaniu z 0,8 punktu w grupie otrzymującej metotreksat [P <0,001 dla obu porównań]). Wśród pacjentów otrzymujących tofacitinib 25,5% w grupie 5 mg i 37,7% w grupie 10 mg miało odpowiedź ACR 70 w miesiącu 6, w porównaniu z 12,0% pacjentów w grupie otrzymującej metotreksat (P <0,001 dla ob u porównań ). Półpasiec rozwinął się u 31 z 770 pacjentów, którzy otrzymali tofacitinib (4,0%) oraz u 2 spośród 186 pacjentów otrzymujących metotreksat (1,1%). Potwierdzone przypadki raka (w tym trzy przypadki chłoniaka) rozwinęły się u 5 pacjentów, którzy otrzymali tofacitinib iu pacjenta otrzymującego metotreksat. Tofacitinib wiązał się ze wzrostem stężenia kreatyniny oraz cholesterolem o niskiej gęstości i dużej gęstości lipoprotein.
Wnioski
U pacjentów, którzy wcześniej nie otrzymywali metotreksatu ani w dawkach terapeutycznych metotreksatu, monoterapia tofacitinibem przewyższała metotreksat w zmniejszaniu objawów przedmiotowych i podmiotowych reumatoidalnego zapalenia stawów i hamowaniu postępu strukturalnego uszkodzenia stawów. Korzyści z tofacitinibu należy rozpatrywać w kontekście ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych. (Finansowane przez Pfizer; ORAL Start ClinicalTrials.gov number, NCT01039688.)
Wprowadz enie
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się zapaleniem i połączonym zniszczeniem, które prowadzi do znacznej niepełnosprawności [podobne: Upadłość transgraniczna, łokieć golfisty, kotwy do drzwi ]

Powiązane tematy z artykułem: kotwy do drzwi łokieć golfisty Upadłość transgraniczna