Luteinizujący hormon uwalniający hormon i płukanie po menopauzie

Spust do płukania po menopauzie jest nie do końca poznany1; dlatego trudno było opracować nowe metody leczenia. Mechanizmy neuroendokrynne, takie jak zwiększona aktywność hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRH), mogą być zaangażowane.2 Spekulowano, że istnieje funkcjonalne połączenie z neuronami wytwarzającymi LHRH, które są bardzo zbliżone do podwzgórzowych centrów termoregulacyjnych.3. w tej hipotezie potraktowaliśmy trzy kobiety, które miały ciężkie postmenopauzalne zaczerwienienie z cetroreliksem, antagonistą receptora LHRH. Każda z kobiet przeszła menopauzę w wyniku wycięcia jajnika, którą wykonano kilka lat wcześniej. Ciężkie uderzenia gorąca rozwinęły się u Pacjenta (który miał 65 lat) po zaprzestaniu terapii zastępczej estrogenami. Pacjent 2 (49 lat) przeżył raka piersi leczony anastrozolem. Pacjent 3 (59 lat) przeszedł skuteczną operację w przypadku raka endometrium w stadium I.
Ryc. 1. Rycina 1. Reakcja długoterminowa na Cetroreliks u trzech pacjentów. Szare obszary wskazują aktywne okresy leczenia. W dolnych panelach otwarte kropki reprezentują całkowitą liczbę codziennych spłukań (tj. Suma spadów w ciągu dnia i nocy), podczas gdy czarne kropki reprezentują nocne spłukiwanie. Strzałka na wykresie poziomu hormonów luteinizujących u pacjenta 2 wskazuje na punkt, w którym zwiększono dawkę cetroreliksu z jednego razu na dwa razy na dobę. Normalne zakresy hormonów u kobiet po menopauzie są następujące: hormon luteinizujący (LH), 11 do 40 jednostek na litr; i hormon folikulotropowy (FSH), 22 do 153 J na litr.
Krótkoterminową odpowiedź na cetroreliks badano podczas 5-dniowego testu hamowania w szpitalu z dawką 250 .g podaną podskórnie raz na dobę o 9 rano. Zmierzono poziom hormonu luteinizującego (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH) na podstawowych próbkach tuż przed podaniem cetroreliksu. Uderzenia gorąca zostały zapisane w dzienniku. Częstotliwość płukania zmniejszyła się o 60 do 80% u Pacjentów i 2, ale nie zaobserwowano żadnego efektu u Pacjenta 3. Ponieważ wskaźnik masy ciała Pacjenta 3 (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) był wysoki ( 39,8), jej dawkę zwiększono do 250 .g dwa razy dziennie; po zwiększeniu dawki częstotliwość płukania zmniejszono o 80% w ciągu 5 dni. Na rycinie przedstawiono wyniki długoterminowego leczenia ambulatoryjnego z początkową dawką 250 .g raz na dobę u pacjentów i 2 oraz 250 .g dwa razy na dobę u pacjenta 3. Tłumienie poziomów LH i FSH w surowicy i wyraźne zmniejszenie Częstość płukania wystąpiła u wszystkich trzech pacjentów, a maksymalne odpowiedzi wystąpiły w ciągu 4 tygodni. Częstotliwość płukania ustabilizowała się na poziomie około 12 epizodów na dobę u Pacjenta 2. Zwiększenie dawki do 250 .g dwa razy na dobę (strzałka na Figurze 1) dodatkowo zmniejszyło częstotliwość płukania do pięciu epizodów na dzień. Pacjentka 3 odnotowała zwiększone uderzenia gorąca po pierwszym miesiącu, prawdopodobnie ze względu na stresujące wydarzenia w jej życiu. Przerwanie podawania cetroreliksu w 20. tygodniu u pacjenta wiązało się ze wzrostem poziomu LH i poziomu FSH w ciągu 5 dni, podczas gdy uderzenia gorąca nie powróciły do około 6 tygodni po odstawieniu leku. Obserwowana skuteczność cetroreliksu jest podobna do obserwowanej w przypadku terapii zastępczej estrogenami i znacznie przekracza 25 do 30% spadku obserwowanego w przypadku placebo.5 Pomimo ograniczeń tego badania pilotażowego (tj. Było to niekontrolowane, obejmowało kilka osób i nie zawierało celu nagrania uderzenia), czujemy, że odpowiedzi tej wielkości zasługują na systematyczną, kontrolowaną placebo ocenę blokady receptora LHRH.
Hans de Boer, MD, Ph.D.
Petri van Gastel, MD
Adriaan van Sorge, Ph.D.
Szpital Rijnstate, Arnhem, Holandia
nl
Obsługiwany przez Departament Medycyny Wewnętrznej, Szpital Rijnstate.
5 Referencje1. Freedman RR. Patofizjologia i leczenie uderzeń gorąca w okresie menopauzy. Semin Reprod Med 2005; 23: 117-125
Crossref Web of Science Medline
2. Casper RF, Yen SSC, Wilkes MM. Płuczki menopauzalne: połączenie neuroendokrynne z pulsacyjnym wydzielaniem hormonu luteinizującego. Science 1979; 205: 823-825
Crossref Web of Science Medline