Leczenie postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii związanej z natalizumabem czesc 4

Analiza surowicy uzyskana 4 dni przed wymianą osocza wykazała poziom natalizumabu 10,8 .g na mililitr, a analiza surowicy uzyskana 2 dni po wymianie osocza z immunoadsorpcją wykazała, że stężenie natalizumabu było poniżej poziomu wykrywalności. Poza leczeniem w osoczu, meflochina, lek przeciwmalaryczny, o którym doniesiono, że ma aktywność przeciw JC, in vitro, podawano doustnie, z dawką nasycającą 1500 mg. 9 Mirtazapina, 5-hydroksytryptamina 2a (5-HT2a) Inhibitor receptora podawano jednocześnie (60 mg na dobę, nadal trwa terapia), ponieważ hipoteza 5-HT2a została postawiona jako brama dla wirusa JC w komórkach glejowych. Szybka poprawa zdolności poznawczych i motorycznych pacjenta została zaobserwowana w ciągu tygodnia. Pacjent był w stanie przejść kilka kroków z pomocą, a jego żona uznała, że jego zdolność poznawania i zdolność porozumiewania się powróciły do normy. Pod koniec sierpnia nastąpiło stopniowe pogarszanie się jego stanu klinicznego, w tym rozwój wiotkiego tetraparezy z udziałem mięśni oddechowych, dyzartrii i otępienia. 26 września pacjent został przeniesiony do intensywnej placówki medycznej, gdzie otrzymał sztuczną wentylację i karmienie gastrostomijną. Badanie rezonansu magnetycznego w następstwie czaszki w 8 tygodni po wstępnym skanie wykazało nasilenie zmian podkorowych i wzgórzowych, ze zwiększeniem ich wielkości i wzmocnieniem gadolinu, jak również znacznym obrzękiem i obrzękiem powodującym ucisk prawej komory bocznej i szczeliny sylvian. (Figura 1B). Pojawiła się również nowa lewostronna przeciwstronna korowo-podkorowa zmiana wzmacniająca gadolin w płacie przednio-płodowym. Pogorszenie stanu klinicznego pacjenta i objawy nasilenia zmian w obrazie MRI były zgodne z zespołem zapalnym rekonstrukcji immunologicznej (IRIS). Co ciekawe, wzrost miana wirusa JC z 1800 kopii na mililitr płynu mózgowo-rdzeniowego do 4000 na mililitr towarzyszył tej reakcji IRIS (Figura 2). Z powodu obrzęku mózgu podano dwa cykle terapii pulsoidami. W ciągu 4 tygodni widoczna była poprawa neurologiczna, w tym zwiększona czujność, poprawiona zdolność komunikowania się oraz zdolność poruszania lewą ręką i prawą nogą. Kliniczna poprawa była związana z brakiem obrzęku i wzmocnienia gadolinu na MRI mózgu (Figura 1C) i 90% spadku miana wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym (Figura 2). Pacjent został przeniesiony do programu rehabilitacji szpitalnej na początku listopada 2008 r. I został wypisany do domu pod koniec grudnia 2008 r.
Od 24 stycznia 2009 r. – 6 miesięcy po rozpoczęciu terapii plazmą – pacjent jest pod opieką rodziny w domu. Ma normalne poznanie, o czym świadczy jego zdolność do podążania za rozmową i odpowiedniego reagowania, a jego żona uważa, że jego stan poznawczy jest taki sam jak przed rozwinięciem PML. Potrafi połykać płyny i miazgę. Badanie neurologiczne z 24 stycznia ujawniło uporczywy, ciężki niedowład połowiczy lewostronny i łagodne dyzartria. Jest w stanie poruszać prawą ręką i nogą. Objawy ruchowe nadal się zmniejszają. Kontynuowano leczenie meflochiną (250 mg raz na tydzień) i mirtazapiną (30 mg na dobę).
Dyskusja
Opis przypadku pacjenta opisanego tutaj i opisy szwedzkiego pacjenta opisane w innym artykule w tym wydaniu czasopisma Journal 11 pokazują, że PML może wystąpić podczas monoterapii natalizumabem, w przeciwieństwie do początkowych przypadków PML u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, zarówno które wystąpiły, podczas gdy pacjenci przyjmowali jednocześnie leczenie interferonem beta
[patrz też: młyny kulowe, Fitolizyna, ceftriakson ]
[więcej w: urolog dziecięcy warszawa, przeciwwskazania do pedicure, terapia bobath ]