Bakers Cyst u pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów

45-letni mężczyzna z umiarkowanie ciężkim erozyjnym reumatoidalnym zapaleniem stawów przedstawił kilkumiesięczną historię bolesnego lewego łydki. Miał 1,5-letnią historię reumatoidalnego zapalenia stawów, która dotyczyła zarówno łokci, nadgarstków, stawów śródręczno-paliczkowych, proksymalnych stawów międzypaliczkowych, kolan, kostek i stawów śródstopno-paliczkowych. Badanie stawów ujawniło rozlane zapalenie błony maziowej z obustronnymi wysiękami stawu kolanowego i wyraźnie powiększonym lewym cielcem o wyczuwalnej masie rozciągającej się gorszej od dołu podkolanowego (panele A i B). Szybkość sedymentacji erytrocytów wynosiła 58 mm na godzinę, a poziom białka C-reaktywnego wynosił 37,6 mg na litr. Testy były pozytywne dla czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi. Nie było dowodów na zakrzepicę na ultrasonografii, ale stwierdzono, że nieuszkodzona torbiel Bakera, 16,8 cm na 10,5 cm, jest w komunikacji ze wspólną przestrzenią. Objawy leczono zwiększeniem dawki metotreksatu i prednizonu. Podczas 6-tygodniowej wizyty kontrolnej zapalenie błony maziowej ulegało poprawie i stwierdzono, że torbiel jest stabilny lub ewentualnie zmniejsza się pod względem wielkości. Torbiele Bakera można zaobserwować u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których składają się woreczek z błoną maziową, który jest ciągły w przestrzeni stawowej. Objawy torbieli Bakera, zwłaszcza jeśli pęknie, mogą naśladować te z żylnej zakrzepicy. 45-letni mężczyzna z umiarkowanie ciężkim erozyjnym reumatoidalnym zapaleniem stawów przedstawił kilkumiesięczną historię bolesnego lewego łydki. Miał 1,5-letnią historię reumatoidalnego zapalenia stawów, która dotyczyła zarówno łokci, nadgarstków, stawów śródręczno-paliczkowych, proksymalnych stawów międzypaliczkowych, kolan, kostek i stawów śródstopno-paliczkowych. Badanie stawów ujawniło rozlane zapalenie błony maziowej z obustronnymi wysiękami stawu kolanowego i wyraźnie powiększonym lewym cielcem o wyczuwalnej masie rozciągającej się gorszej od dołu podkolanowego (panele A i B). Szybkość sedymentacji erytrocytów wynosiła 58 mm na godzinę, a poziom białka C-reaktywnego wynosił 37,6 mg na litr. Testy były pozytywne dla czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi. Nie było dowodów na zakrzepicę na ultrasonografii, ale stwierdzono, że nieuszkodzona torbiel Bakera, 16,8 cm na 10,5 cm, jest w komunikacji ze wspólną przestrzenią. Objawy leczono zwiększeniem dawki metotreksatu i prednizonu. Podczas 6-tygodniowej wizyty kontrolnej zapalenie błony maziowej ulegało poprawie i stwierdzono, że torbiel jest stabilny lub ewentualnie zmniejsza się pod względem wielkości. Torbiele Bakera można zaobserwować u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których składają się woreczek z błoną maziową, który jest ciągły w przestrzeni stawowej. Objawy torbieli Bakera, zwłaszcza jeśli pęknie, mogą naśladować te z żylnej zakrzepicy.

[więcej w: certolizumab, sonoline, psycholog dziecięcy Warszawa ]
[patrz też: dawcy szpiku kostnego, dyżury aptek kwidzyn, wskaźnik tkanki trzewnej ]

Powiązane tematy z artykułem: dawcy szpiku kostnego dyżury aptek kwidzyn wskaźnik tkanki trzewnej