Badanie kliniczne progesteronu w ciężkim urazowym uszkodzeniu mózgu

Progesteron jest związany z silnymi pozytywnymi efektami w zwierzęcych modelach urazowego uszkodzenia mózgu (TBI) i z klinicznymi korzyściami w dwóch randomizowanych, kontrolowanych próbach w dwóch fazach. Zbadaliśmy skuteczność i bezpieczeństwo progesteronu w dużym, prospektywnym, randomizowanym badaniu klinicznym III fazy. Metody
Przeprowadziliśmy wielonarodowe badanie kontrolowane placebo, w którym 1195 pacjentów w wieku od 16 do 70 lat, z ciężkim TBI (Skala Glasgow w skali Coma, . 8 [w skali od 3 do 15, z niższymi wynikami wskazującymi na obniżony poziom świadomości ] i co najmniej jednego ucznia reaktywnego) losowo przydzielono do otrzymywania progesteronu lub placebo. Dawkowanie rozpoczęto w ciągu 8 godzin po urazie i kontynuowano przez 120 godzin. Pierwszorzędowym punktem końcowym skuteczności był wynik skali Glasgow Outcome Scale po 6 miesiącach od urazu.
Wyniki
Analiza prawdopodobieństwa proporcjonalnego z korektą współzmienną nie wykazała wpływu progesteronu na leczenie w porównaniu z placebo (iloraz szans, 0,96, przedział ufności, 0,77 do 1,18). Odsetek pacjentów z pozytywnym wynikiem w skali Glasgow Glasgow (dobry powrót do zdrowia lub umiarkowana niepełnosprawność) wyniósł 50,4% w przypadku progesteronu, w porównaniu z 50,5% w przypadku placebo. Śmiertelność była podobna w obu grupach. Nie stwierdzono istotnych różnic w zakresie bezpieczeństwa między progesteronem a placebo.
Wnioski
Pierwotne i wtórne analizy skuteczności nie wykazały żadnych korzyści klinicznych progesteronu u pacjentów z ciężkim TBI. Dane te stoją w sprzeczności z solidnymi danymi przedklinicznymi i wynikami wczesnych badań jednoośrodkowych, które dostarczyły impulsu do rozpoczęcia badań III fazy. (Finansowane przez BHR Pharma, numer SYNAPSE ClinicalTrials.gov, NCT01143064.)
Wprowadzenie
Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI) jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności, z dużymi bezpośrednimi i pośrednimi kosztami dla społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych ponad 1,7 miliona osób ma rocznie TBI 1, a roczne obciążenie TBI szacuje się na ponad 76 miliardów dolarów. Na całym świecie częstość występowania TBI wzrasta, szczególnie w krajach rozwijających się.3 W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie łagodnymi TBI i wstrząsem mózgu, problem cięższego TBI pozostaje znaczny, pomimo poprawy systemów urazowych i opieki krytycznej. Śmiertelność około 40% odnotowano w przeglądzie niewyselekcjonowanych badań obserwacyjnych.4
TBI jest postępującym zaburzeniem, w którym pierwotne uszkodzenie inicjuje złożoną sekwencję biochemicznych i metabolicznych zmian, które prowadzą do progresywnego uszkodzenia tkanki i śmierci komórki. Te drugorzędne wydarzenia oferują możliwości interwencji terapeutycznej. Wiele mechanizmów patofizjologicznych jest aktywnych w tym złożonym zaburzeniu, z urazami, rozlanym uszkodzeniem aksonalnym, krwotokiem i ogólnoustrojowymi wyzwiskami występującymi w różnym stopniu.5,6. Potencjalne środki terapeutyczne mogą potrzebować kierowania wieloma mechanizmami, aby były klinicznie skuteczne.
Wykazano, że progesteron ma szerokie właściwości neuroprotekcyjne u wielu gatunków zwierząt oraz w różnych modelach uszkodzeń neurologicznych. Wieloczynnikowe efekty progesteronu obejmują hamowanie cytokin zapalnych, obniżone poziomy czynników związanych z zapaleniem, zapobieganie ekscytotoksyczności, zmniejszenie apoptozy i kontrolę obrzęku naczyniowgo.7-10 Receptor progesteronu odgrywa kluczową rolę w tych działaniach neuroprotekcyjnych. z 20 grup badawczych pracujących z czterema gatunkami i 22 różnymi modelami odkryło neuroprotekcyjne działanie progesteronu w ponad 180 eksperymentalnych badaniach farmakologicznych.12 Ponadto, dwie randomizowane, kontrolowane próby kliniczne z progesteronem z 2 fazami wykazały korzyść kliniczną.13,14 w oparciu o te zbiorcze dane rozpoczęto dwa badania kliniczne III fazy w tym samym czasie: badanie czynnika neuroochronnego, progesteronu, ciężkiego urazowego uszkodzenia mózgu (SYNAPSE) i progesteronu w leczeniu urazowego uszkodzenia mózgu (PROTECT III) .15
Projekt SYNAPSE sponsorowany przez BHR Pharma został opracowany w celu zbadania klinicznej skuteczności progesteronu, dostarczanego w 6% emulsji z oleju sojowego jako gotowej do użycia formulacji, w dobrze kontrolowanych warunkach. Próba PROTECT III, finansowana przez National Institutes of Health, została przeprowadzona równolegle, ale badanie zostało zatrzymane na podstawie analizy daremności przeprowadzonej po 882 pacjentach poddanych randomizacji. Tutaj przedstawiamy wyniki ukończonej wersji próbnej SYNAPSE.
Metody
Projekt badania
Przeprowadziliśmy wielonarodowe, prospektywne, podwójnie ślepe badanie z grupą równoległą, w którym pacjenci z ciężkim TBI zostali losowo przydzieleni do dożylnego progesteronu lub placebo.
[podobne: certolizumab, voluson, Kabiny Sanitarne ]
[więcej w: odleżyny profilaktyka, dyżur aptek polkowice, centrum onkologii bydgoszcz oddziały ]

Powiązane tematy z artykułem: centrum onkologii bydgoszcz oddziały dyżur aptek polkowice odleżyny profilaktyka